EMIR SULJAGIĆ POVUKAO POTEZ: Podnio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog veličanja osuđenog ratnog zločinca

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica, Emir Suljagić, podnio je krivičnu prijavu protiv predsjednika SNSD-a Milorada Dodika zbog, kako navodi, veličanja pravosnažno osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića. Prema dostupnim informacijama, prijava je upućena Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.

Suljagić je potvrdio da je prijavu sastavio i potpisao, ističući da očekuje reakciju nadležnih institucija. Povod za ovaj potez bile su Dodikove izjave u televizijskom gostovanju, u kojima je Mladića nazvao „narodnim herojem“ i govorio o njegovoj ulozi tokom rata.

Ratko Mladić je pravosnažno osuđen pred međunarodnim sudom za genocid u Srebrenici, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene tokom rata u Bosni i Hercegovini. U BiH su na snazi izmjene Krivičnog zakona kojima se kažnjava javno odobravanje, negiranje ili veličanje pravosnažno osuđenih za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

Iz Tužilaštva BiH za sada nije saopšteno da li će i kada biti donesena odluka o daljim koracima u ovom predmetu. Podnošenje krivične prijave predstavlja početak pravnog postupka, a o eventualnom pokretanju istrage i drugim mjerama odlučuju nadležne pravosudne institucije.

Ovaj slučaj ponovo je otvorio raspravu o primjeni odredbi Krivičnog zakona BiH koje se odnose na zabranu veličanja pravosnažno osuđenih ratnih zločinaca i ulozi pravosudnih organa u njihovom sprovođenju.